Stowarzyszenie dla Edukacji Architektonicznej jest również organizatorem wyjazdów studialnych, podnoszących kwalifikacje studentów Wydziału Architektury KAAFM oraz rozwijających wiedzę n.t. architektury światowej.
The Association for Architectural Education is also an organizer of study trips, raising the qualifications of students of the Faculty of Architecture of KAAFM and developing knowledge of world architecture.
W listopadzie 2023 roku odbył się wyjazd studialny, organizowany w ramach Studenckiego Koła Naukowego HAUZ07, działającego przy Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Za cel obrano Wenecję i dobiegające końca 18. Międzynarodowe Biennale Architektury, odbywające się pod hasłem Laboratorium Przyszłości.
W wyjeździe brała udział grupa studentów i studentek w składzie: Bartłomiej Bogucki, Katarzyna Cieślak, Klaudia Wcisło, Wiktoria Bryl, Joanna Mikołajec, Matylda Grojec, Rafał Burtan, Wiktor Żukliński, Maja Malinowska, Aleksandra Trojnar, Pakhoma Kyrylo, Aleksandra Buła, Julia Kochańska, Sebastian Śliwa, Adrian Gołąb, Ignacy Safiński, pod opieką trzech pracowników WAiSP KAAFM — prof. Krzysztofa Ingardena (dziekana), dr Marię Katarzynę Banasik-Petri (prodziekan), Piotra Urbanowicza (opiekuna i założyciela Koła Naukowego HAUZ07).
Wyjazd studialny do Wenecji został poprzedzony studiami i analizą wybranych zagadnień – w tym zagadnień związanych z tematem tegorocznego Biennale Architektury i obiektów architektonicznych które stanowiły cel podróży . Na poprzedzających wyjazd spotkaniach Koła Naukowego HAUZ07 studenci biorący udział w wyjedzie przygotowywali wykłady stanowiące podbudowę pod późniejsze zwiedzanie Biennale którego hasłem było w tym roku : THE LABORATORY OF THE FUTURE, kuratorem wystawy Lesley Lokko która tak skomentowała przesłanie : „…To niemożliwe aby zbudować lepszy świat, jeśli nie można go sobie najpierw wyobrazić….”
Podczas wyjazdu studialnego studenci mieli okazję zapoznać się także z architekturą wybitnych twórców architektury których obiekty znajdują się w Wenecji m. innymi : Andrea Palladio, Carlo Scarpy, Tadao Ando, Rema Koolhaasa, Norman Foster i innych.
Oprócz wystawy Biennale zorganizowanego w Giardini della Biennale oraz Arsenale studenci mieli okazję zwiedzić także wystawę Alvaro Sizy , wystawę pawilonów w ogrodach papieskich, wystawę Helgi Vockenhuber w bazylice San Giorgio Maggiore oraz wystawę sztuki współczesnej w muzeum Punta della Dogana i wystawę twórczości znakomitego japońskiego architekta Kengo Kumy w Palazzo Franchetti.
W dniach 13-17 maja 2022 roku odbyła się kolejna podróż studialna Koła Naukowego – tym razem do Oslo. W podróży wzięło udział 13 studentów oraz 2 pracowników naukowych Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych. Celem wyjazdu studyjnego było zwiedzanie architektury miasta Oslo pod kątem zarówno architektury historycznej jak i współczesnej.
Duży nacisk w trakcie zwiedzania położony został na znaczenie przyrody (ekologii) i sztuki w przestrzeni miejskiej. Oslo zachwyciło nas odważną architekturą współczesną, podejściem proekologicznym i społecznym i uświadomiło jeszcze raz o ważnej roli jaką pełni architektura i urbanistyka w życiu społeczeństwa.
Mamy nadzieję, że kolejna podroż studialna w ramach działania Koła Naukowego studentów architektury HAUZ07 działającym przy Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych KA oraz Stowarzyszenia dla Edukacji Architektonicznej SEA wpłynie na podniesienie świadomości i wiedzy architektonicznej naszych studentów.
Zaszczepienie ciekawości świata, poznawania różnorodnych realizacji architektonicznych, zachęcanie do porównywania, odczytywania miejsc i kontekstu to cele prowadzącego Koło Naukowe oraz Dziekanów Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych. Studenci mieli okazję przekonać się iż architekturę należy podziwiać i analizować in situ, a bezpośrednie obserwacje znacznie wzbogacają wiedzę przyswajaną na wykładach.
Uczestnicy wyjazdu:
Kadra naukowa WAiSP KA:
Katarzyna BANASIK-PETRI, doc.dr Prodziekan WAiSP,
Piotr URBANOWICZ, opiekun Koła Naukowego HAUZ07.
Studenci WAiSP KA:
Piotr Blicharz, Bartosz Bogucki, Katarzyna Cieślak, Julia Bugaj, Justyna Kedzior, Justyna Gajewska, Kateryna Karpovska, Nina Śliwińska, Aleksandra Trojnar, Paulina Połeć, Wiktoria Bryl,
Wiktoria Noworolska, Wojciech Trzciński.
„…każdy z nas nosi w swej indywidualności ślady miejsc, z którymi miał do czynienia….”
( Rene Dubos – "Pochwała różnorodności")
W dniach 18-21 listopada 2021 r. w ramach działań Koła Naukowego HAUZ07 we współpracy z Stowarzyszeniem dla Edukacji Architektonicznej, odbyła się kolejna podróż studialna – tym razem do miasta Wiedeń.
Naukowy wyjazd podporządkowany był badaniu historycznej i współczesnej architektury Wiednia , ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych relacji człowiek-miasto.
Celem wyjazdu studyjnego było zapoznanie się z architekturą i urbanistyka miasta Wiednia – jednego z najprężniej rozwijających się ośrodków miejskich Europy, miasta uznawanego za najlepsze „ smart city” na świecie zdobywając w roku 2019 roku pierwsze miejsce w indexie inteligentnych miast. Miasta które po raz 10 z rzędu uznane zostało za najlepsze miejsce do życica według rankingu „Quality of Living” (pol. Jakość życia) międzynarodowej grupy konsultingowej Mercer.
Wyjazd ten miał także rozbudzić ciekawość i chęć poznawania różnorodnych realizacji architektonicznych, porównywania i odczytywania miejsc i kontekstu – pobudzając do działalności naukowej i badawczej.
Wyjazd studialny do Wiednia został poprzedzony studiami i analizą wybranych zagadnień i obiektów architektonicznych które stanowiły cel podróży. Na poprzedzających wyjazd spotkaniach Koła Naukowego HAUZ07 studenci biorący udział w wyjedzie przygotowywali wykłady stanowiące podbudowę pod późniejsze zwiedzanie.
Podczas wyjazdu studenci mieli okazję zapoznać się z architekturą współczesną wybitnych twórców m. innymi: kompleks UNO – Citi autorstwa Johanna Stabera, Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w tym budynki autorstwa Zahy Hadid oraz NO.MAD Arquitectos, Haas Haus autorstwa Hansa Holleina , DC Towers autorstwa pracowni Dominique Perrault, Sofitel Vienna autorstwa Jeana Nouvela, ÖBB Headquarter autorstwa pracowni Zechner & Zechner.
Młodzi architekci odwiedzili także miejsca historyczne charakterystyczne dla kultury i architektury europejskiej, w tym zabytkowy kompleks pałacowy Hofburg, eklektyczny kościół św. Karola Boromeusza, secesyjny pawilon projektu Otto Wagnera na Karlsplatz, czy pawilon Secesji autorstwa Josepha Olbrichta z malarstwem Gustawa Klimta.
Studenci pogłębili swoją wiedzę o początkach i budowie miasta, zobaczyli m.in. średniowieczny rynek z imponującą katedrą św. Szczepana, oraz zapoznali się z zmianami urbanistycznymi zachodzącymi w tej części miasta.
Studenci odwiedzili także dzielnice muzeów Museums Quartier oraz zwiedzili wystawy w Muzeum Albertina oraz Muzeum Sztuki Stosowanej MAK.
Podsumowaniem wyjazdu był konkurs fotograficzny oraz wystawa zdjęć studentów zrobionych podczas wyjazdu.
Uczestnicy wyjazdu:
Kadra naukowa WAiSP KA:
Piotr Urbanowicz, opiekun Koła Naukowego HAUZ07.
Studenci WAiSP KA:
Nina Śliwińska (rok II), Aleksandra Trojnar (rok II), Wiktoria Noworolska (rok II),
Marta Kutrzeba (rok II), Julia Kozłowska ( rok II), Wojciech Trzcinski ( rok III), Bartosz Bogucki (rokIV).
W dniach 9-10-11 października 2019 r. w ramach działań Koła Naukowego HAUZ07. Współorganizatorem wyjazdu , obok opiekuna Koła HAUZ 07 oraz Stowarzyszenia dla Edukacji Architektonicznej była Pani Kinga Storożuk z firmy modulyss. Modulyss - to producent wysokiej jakości płytek dywanowych o nowoczesnym designie i przyjaznym dla środowiska podejściu do produkcji i późniejszej eksploatacji.
Podczas podróży studenci odwiedzili miasto Tielt z jedną z największych fabryk tkanin w Europie, w której odbywają się kluczowe etapy produkcji płytek dywanowych firmy modulys. Pan Wojciech Drzazga - specjalista ds. produkcji i przedstawiciele firmy zapoznali studentów z całym procesem produkcji od fazy projektowania do końcowego odcinka, tj. pakowania i wysyłki. Studenci nauczyli się rozpoznawać rodzaje wykładzin podłogowych, zobaczyli proces produkcji, w tym drukowanie i tufting. Wizyta w Tielt była dzięki temu niezwykle inspirująca i pouczająca.
Z kolei w Gandawie grupa odwiedziła najnowszy salon firmy modulyss, w którym prezentowane są przykłady najciekawszych wzorów z przykładami najciekawszych projektów i opcji wyposażenia wnętrz.
Naukowy wyjazd poznawczy w kolejnym etapie podróży podporządkowany był badaniu historycznej i współczesnej architektury Gandawy i Brugii, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych relacji człowiek-miasto.
Podczas rundy rowerowej wokół Gandawy studenci oglądali między innymi nowoczesną dzielnicę mieszkaniową New Zebry z odrestaurowaną XX wieczną zabudową, bibliotekę Der Krook autorstwa architektów z pracowni Coussee & Goris oraz RCR Arquiteces która została uznana za jedną z dziesięciu najpiękniejszych współczesnych bibliotek oraz kontrowersyjną Stadshal, - zadaszoną salę koncertową Robbrechta i Daema i Marie-José Van Hee położoną na środku historycznego placu Gandawy.
Młodzi architekci odwiedzili także miejsca historyczne charakterystyczne dla kultury i architektury flamandzkiej, w tym Beginaż Matki Bożej z Ter Hoyen w Lange Violettenstraat z 1235 roku z ciekawym układem urbanistycznym, Zamek Gravensteen i tak zwane domy cechowe wzdłuż Kanału Graslei.
W Brugii uczniowie spędzili więcej czasu na badaniu architektury historycznej pod opieką przewodnika. Studenci Pogłębili swoją wiedzę o początkach i budowie miasta, zobaczyli m.in. średniowieczny rynek z imponującym ratuszem, oraz zapoznali się z zmianami urbanistycznymi zachodzącymi w tej części miasta. Spacer wzdłuż kanałów prowadził do kościoła Matki Bożej - Onze-Lieve-Vrouwekerk z uroczym zakątkiem Hof Arents. Na placu Burg w centrum odwiedzili bazylikę Heilig Bloed Church o ciekawej stratygrafii z XII wieku, która jest miejscem przechowywania relikwii krwi Crystusa.
Jak co roku planowana jest wystawa zdjęć studentów zrobionych podczas wyjazdu.
Już teraz zapraszamy na wystawę - i osoby nie należące jeszcze do Koła Naukowego studentów WAi SP do udziału w spotkaniach Koła i aktywnego uczestnictwa!
Dziękujemy modulyss za zaangażowanie i pomoc w organizacji podróży studialnej!
Uczestnicy wyjazdu:
Kadra naukowa WAiSP KA:
Katarzyna BANASIK-PETRI, doc.dr Prodziekan WAiSP,
Piotr URBANOWICZ, opiekun Koła Naukowego HAUZ07.
Studenci WAiSP KA:
Piotr BLICHARZ, Wiktoria PAWLIK, Weronika GÜRELI, Klaudia WCISŁO, Aleksandra CSORICH, Aleksandra JANISZEK, Justyna ZAGAJSKA, Maria KATSAN
W dniach 24-30 marca 2019r Dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii we współpracy z Kołem Naukowym HAUZ07 i Stowarzyszeniem dla Edukacji Architektonicznej zorganizowali wyjazd studialno-seminaryjny studentów Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych na warsztaty projektowe do Pekinu (w ramach polsko – chińskiego projektu „joint design studio”, pod kierunkiem prof. nadzw. Krzysztofa Ingardena i prof. Wang Lu z Tsinghua University w Pekinie). W wyjeździe wzięło udział 10 studentów I i II stopnia oraz pracownicy dydaktyczni Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych.
Celem wyjazdu studyjnego było seminarium projektowe w Pekinie z udziałem studentów chińskich i Prof. Wang Lu, podczas którego nasi studenci zapoznali się z historycznym rozwojem układu urbanistycznego Pekinu, osiągnięciami współczesnej chińskiej architektury oraz z lokalizacjami przygotowanymi pod studialne prace projektowe związane z rewitalizacją Ritan Park.
W oparciu o wizję lokalną Parku Ritan nastąpi etap analiz, których celem będzie stworzenie propozycji programów i założeń projektowych modernizacji przestrzeni parku. Efektem tych działań będą projekty studenckie mające na celu wskazanie możliwych interwencji projektowych w parku i w rejonie okolicznych ulic. Polsko-chińskie seminarium studenckie pozwoliło nam poznać problemy współczesnego chińskiego mega-polis, jego historycznej i współczesnej architektury, a także znaczenia przyrody i sztuki w przestrzeni miejskiej. W ramach wyjazdu zwiedzono fragment Wielkiego Muru Chińskiego i znajdujące się w jego pobliżu muzeum architektury „Commune by the The Great Wall”. Warsztaty zainaugurował wykład Krzysztofa Ingardena w School of Architecture, Tsinghua University.
Stowarzyszenie dla Edukacji Architektonicznej wsparło warsztaty kwotą 24110 PLN. Dziękujemy sponsorom Stowarzyszenia, szczególnie firmom Golub Get House i Bo Concept.
Uczestnicy wyjazdu:
Kadra naukowa WAiSP KA:
Krzysztof INGARDEN, prof.KA, Dziekan WAiSP
Katarzyna BANASIK-PETRI, doc.dr Prodziekan WAiSP,
Wojciech KOSIŃSKI, prof.,
Piotr URBANOWICZ, opiekun Koła Naukowego HAUZ07.
Studenci WAiSP KA:
Piotr Blicharz, Tomasz Jałocha, Aleksandra Csorich,
Aleksandra Janiszek, Yevheniia Krepysheva, Wiktoria Pawlik,
Klaudia Wcisło, Justyna Zagajska, Dagmara Musialska, Maciej Chowan,
Design Workshop in Beijing - March 2019
On March 24-30, 2019, the Dean of the Faculty of Architecture and Fine Arts of the Krakow Academy in cooperation with the Scientific Circle HAUZ07 and the Association for Architectural Education organized a study and seminar trip for students of the Faculty of Architecture and Fine Arts for design workshops in Beijing (as part of the Polish-Chinese project) joint studio studio ", under the supervision of Prof. Krzysztof Ingarden and Prof. Wang Lu from Tsinghua University in Beijing). 10 first- and second-cycle students took part in the trip, as did the didactic staff of the Faculty of Architecture and Fine Arts.
The purpose of the study trip was a design seminar in Beijing with the participation of Chinese students and Prof. Wang Lu, during which our students got acquainted with the historical development of Beijing's urban layout, achievements of contemporary Chinese architecture and locations prepared for the design work related to the revitalization of Ritan Park.
Based on the local vision of the Ritan Park, there will be a stage of analyzes aimed at creating proposals for programs and design assumptions for the modernization of the park's space. The result of these activities will be student projects aimed at identifying possible design interventions in the park and in the vicinity of nearby streets. The Polish-Chinese student seminar has allowed us to learn about the problems of contemporary Chinese mega-polis, its historical and contemporary architecture, as well as the importance of nature and art in urban space. As part of the trip, a section of the Great Wall of China was visited and the "Commune by the Great Wall" architectural museum located nearby. The workshop was inaugurated by Krzysztof Ingarden's lecture at the School of Architecture, Tsinghua University.
The Association for Architectural Education supported workshops with PLN 24110. Thank you to the sponsors of the Association, especially to Golub Get House and Bo Concept.
Participants of the trip:
Scientific staff WAiSP KA:
Krzysztof INGARDEN, prof.KA, Dean of WAiSP
Katarzyna BANASIK-PETRI, associate professor, WAiSP,
Wojciech KOSIŃSKI, professor,
Piotr URBANOWICZ, supervisor of the Scientific Circle HAUZ07.
WAiSP KA students:
Piotr Blicharz, Tomasz Jałocha, Aleksandra Csorich,
Aleksandra Janiszek, Yevheniia Krepysheva, Wiktoria Pawlik,
Klaudia Wcisło, Justyna Zagajska, Dagmara Musialska, Maciej Chowan,
Studenci Koła Naukowego HAUZ 07 pod kierunkiem arch. Piotra Urbanowicza i dr Barbary Stec w dniach 25-27 października 2018 roku odbyli kolejną - podróż studialną - tym razem do Wenecji. Tematem wyjazdu było zwiedzanie 16 Międzynarodowej Wystawy Architektury w ramach Weneckiego Biennale Architektury.
Tegoroczne hasło wystawy to „freespace”. Kuratorki -Yvonne Farrell oraz Shelley McNamara, twórczynie biura Grafton Architects – postawiły na swobodę interpretacji koncepcji społecznego podejścia do architektury. Swoje podejście pokazały na wystawie w Pawilonie Centralnym, gdzie można było oglądnąć ich dzieła ale także niezrealizowane wizje takich twórców jak Peter Zumthor, Odile Decq czy Bjarke Ingles Group. Przestrzeń Arsenału (drugi obszar wystawienniczy Biennale) został w pełni zapełniony projektami biur architektonicznych z każdego zakątka świata. Wśród ogromnej ilości modeli i instalacji, jak podkreślają studenci w swoich wrażeniach, każdy mógł znaleźć coś dla siebie, by po natłoku wrażeń odpocząć w cieniu pawilonu „Bamboo Stalactite” pracowni VTN Architects.
Koło Naukowe studentów architektury HAUZ 07 działające przy Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbyło w dniach od 19 do 21 czerwca 2018 roku podróż studialną do Bazylei.
Tematem wyjazdu było zwiedzanie centrum sztuki VITRA, muzeum i pawilonów zaprojektowanych przez światowej sławy architektów takich jak Tadao Ando, Alvaro Siza, Zaha Hadid, Frank Gehry, Herzog & de Meuron.
Ogromną pomoc w zorganizowaniu wyjazdu - wsparcie finansowe i zaangażowanie udzieliła sama firma VITRA - w osobie Pani Anny Kempy oraz osób Pana Przemysława Zalewskiego i Pana Krzysztofa Szymczaka przedstawicieli firmy ARC Interiors reprezentujących firmę Vitra w Polsce.
Wycieczka była bardzo inspirująca dla naszych studentów. Cała grupa zwiedziła obiekty znajdujące się na terenie centrum Vitra i miała możliwość bezpośredniego obcowania z architekturą oraz wysłuchania wykładów na temat architektury, design-u i wzornictwa.
Studenci odwiedzili również Bazyleę, która zachwyciła, po raz kolejny, odważną architekturą nie tylko współczesną ale także historyczną. Pośród tak napiętego harmonogramu znalazł się czas na odwiedzenie wspaniałego obiektu autorstwa Herzog & De Meuron - Muzeum Kultur a w nim niezwykle interesującej wystawy.
17 maja odbył się wernisaż wystawy „Zatrzymane w kadrze” na której prezentowane były fotografie studentów wykonane podczas wyjazdu studialnego z Kołem Naukowym do Bregenz i Bazylei. Abstrakcyjne fotografie przyciągnęły amatorów sztuki współczesnej, a jury wytypowało autorów najlepszych zdjęć. Nagrodę główną (zestaw książek oraz designerski obiekt firmy Vitra) otrzymała Wiktoria Pawlik. Pozostali nagrodzeni to Kinga Klejman, Anna Lipiarz i Piotr Blicharz.
Mamy nadzieję, że tak wysoki poziom prac będzie stanowił inspirację dla innych młodych architektów do poszerzania swoich umiejętności fotograficznych.
W dniach 24-26 listopada studenci z koła naukowego HAUZ07 wraz z Piotrem Urbanowiczem, Katarzyną Banasik-Petri oraz Barbarą Stec wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Bazylei i Bregencji. Przez dwa dni zachwycali się spektakularną architekturą Bazylei, z Herzogiem de Meuronem na czele, postmodernizmem Mario Botty, białymi budynkami Richarda Meiera oraz wspaniałą historyczną zabudową. Szwajcarską koleją studenci dotarli do austriackiej Bregencji nad Jeziorem Bodeńskim, gdzie zachwyceni prostotą Kunsthaus Bregenz zwiedzili wystawę związaną z autorem muzeum Peterem Zumthorem.
SEA/AAE - STOWARZYSZENIE DLA EDUKACJI ARCHITEKTONICZNEJ
Gustawa Herlinga Grudzińskiego 1
30-705 Kraków
Telefon: +48 12 252 45 40
Email: kancelaria@sea-aae.pl