W dniu 9 marca 2022 roku na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych odbył się wernisaż wystawy prac laureatów konkursu fotograficznego Studentów Architektury, biorących udział w naukowym wyjeździe Koła Naukowego Hauz07 do Wiednia w dniach 18-19-20-21 listopada 2021r
Studialny wyjazd koła naukowego „HAUZ 07” podporządkowany był badaniu historycznej i współczesnej architektury Wiednia, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych relacji człowiek-miasto.
Celem wyjazdu studyjnego było zapoznanie się z architekturą i urbanistyką miasta Wiednia – jednego z najprężniej rozwijających się ośrodków miejskich Europy, miasta uznawanego za najlepsze „ smart city” na świecie zdobywając w roku 2019 roku pierwsze miejsce w indexie inteligentnych miast. Miasta, które po raz 10 z rzędu uznane zostało za najlepsze miejsce do życica według rankingu „Quality of Living” (pol. jakość życia) międzynarodowej grupy konsultingowej Mercer.
Podsumowaniem imprezy był konkurs fotograficzny oraz wystawa zdjęć zrobionych przez studentów.
Organizatorami wyjazdu było Koło Naukowe HAUZ07 przy współpracy Stowarzyszenia dla Edukacji Architektonicznej SEA/AAE.
Zapraszamy na fotorelacje z wydarzenia.
Jury konkursu:
Piotr Wróbel, Krzysztof Ingarden, Paweł Wieczorek, Piotr Urbanowicz.
Laureaci konkursu:
Grand Prix : Julia Kozłowska,
I miejsce Wiktoria Noworolska,
II miejsce Bartłomiej Bogucki,
III miejsce Nina Śliwińska,
Wyróżnienia Aleksandra Trojnar, Wojciech Trzciński.
W dniach 25-30 listopada instalacja „CHMURA” została zainstalowana w Galerii Europa Daleki Wschód przy Muzeum Manggha w Krakowie.
Instalację złożoną z 360 elementów zmontowali studenci naszego Wydziału pod kierunkiem Marcina Sapety z biura KKAA w Tokio, Krzysztofa Ingardena i Piotra Urbanowicza.
Chmura powstała w ramach polsko-japońskiego programu badawczego i warsztatów zrealizowanych w latach 2020–2021 przez biuro architektoniczne Kengo Kuma and Associates (KKAA) i Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
W projekcie uczestniczyli studenci magisterskiego seminarium dyplomowego pod kierunkiem dr. hab. Artura Jasińskiego, prof. KAAFM, z udziałem arch. Marcina Sapety (KKAA).
Projekt Chmury inspirowany jest polską i japońską tradycją architektury drewnianej. W projekcie poddano analizie połączenia zamków skośnych i połączenia typu „na jaskółczy ogon”. Kompozycja oparta jest o dwie grupy identycznych elementów (długich i krótkich), łączonych za pomocą zamków skośnych o kącie 45 stopni dla wszystkich połączeń.
Projekt jest częścią wystawy Kengo Kuma pt "Eksperyment. Materiał. Architektura” , która będzie prezentowana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha od 16 grudnia 2021 do 3 maja 2022 roku. Partnerami projektu jest między innymi Krakowska Akademia a głównymi sponsorami - Stowarzyszenie dla Edukacji Architektonicznej, Fundacja Kyoto - Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz Wajdy i Muzeum Manggha w Krakowie. Patronatem objęła Ambasada Japonii w Krakowie, Konsul Honorowy Japonii w Krakowie
W ramach działań dydaktycznych na Wydziale Architektury Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w październiku 2007 roku zainicjowano działanie studenckiego koła naukowego HAUZ 07.
W ramach działania koła odbywają się cyklicznie raz w tygodniu spotkania studenckie które prowadzi pracownik Wydziału Architektury KA arch. Piotr Urbanowicz.
Celem spotkań jest pogłębianie wiedzy i świadomości architektonicznej przez studentów.
Forma spotkań to luźna , niezobowiązująca dyskusja na temat architektury którą rozpoczynają krótkie wykłady wprowadzające do dyskusji.
Wykłady te przygotowane są przez prowadzącego oraz studentów.
Celem takiej formy spotkań jest pobudzenie i sprowokowanie studentów do otwartej dyskusji , zainteresowanie problematyką współczesnej architektury oraz nauka prezentacji jak i integrowanie grupy aktywnych ludzi.
W ramach działania koła naukowego oraz przedmiotów: Historia architektury współczesnej i krytyka architektoniczna oraz Historia kultury i sztuki odbyły się podróże studialna do Kunsthaus w Bregenz (Austria) na wystawę architektury Petera Zumthora oraz spotkanie z autorem projektów i poznaniem samego budynku Kusthaus oraz zwiedzanie MQ w tym Centrum Architektury w Wiedniu.
Kolejne podróże w ramach działalności koła naukowego HAUZ 07 odbyły się do Berlina, Wenecji - na światową wystawę Biennale Architektury, Bregencji oraz do Bazylei.
Spotkania koła naukowego odbywają się raz w tygodniu (sala - wykładowa WA) trwają 60 minut i są otwarte dla wszystkich studentów Wydziału Architektury KAFM.
Opiekun koła : arch. Piotr Urbanowicz
„Kengo Kuma Student Award” – dla najzdolniejszych absolwentów Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Krzysztof Ingarden, dziekan Wydziału, a zarazem Konsul Honorowy Japonii w Krakowie, podpisał w listopadzie 2019r. w Tokio umowę z biurem Kengo Kuma & Associates, reprezentowanym przez architekta Marcina Sapetę, dyrektora projektów (chief project manager).
W ramach corocznej Nagrody najlepszy dyplomant Wydziału otrzyma możliwość odbycia 3-6 miesięcznego stażu w biurze KKAA w Tokio. Laureat otrzyma także zwrot kosztów podróży do Japonii, a sam staż będzie płatny na specjalnych warunkach. O przyznaniu Nagrody zadecyduje komisja powołana przez Dziekana Wydziału i działające od roku w Krakowie Stowarzyszenie dla Edukacji Architektonicznej.
Nagroda ma na celu promowanie najwyższych architektonicznych standardów edukacyjnych I zawodowych, a także rozwijanie I umacnianie współpracy międzykulturowej pomiędzy Polską a Japonią.
"Kengo Kuma Student Award" - for the most talented graduates of the Faculty of Architecture and Fine Arts of the Krakow Academy of Andrzej Frycz Modrzewski.
Krzysztof Ingarden, dean of the Faculty and also the Honorary Consul of Japan in Krakow, signed in November 2019. in Tokyo, an agreement with the office of Kengo Kuma & Associates, represented by the architect Marcin Sapeta, project director (main project manager).
As part of the annual Best Diploma Award, the Faculty was given the opportunity to complete a 3-6 month internship at the KKAA design office in Tokyo. The laureate also receives a refund of travel costs to Japan, and the internship itself will be payable on special conditions. The awarding will be decided by the commission appointed by the Dean of the Faculty and the Association for Architectural Education operating in Krakow for a year.
The prize aims to promote the highest architectural educational and international standards, as well as to develop and strengthen intercultural cooperation between Poland and Japan.
SEA/AAE - STOWARZYSZENIE DLA EDUKACJI ARCHITEKTONICZNEJ
Gustawa Herlinga Grudzińskiego 1
30-705 Kraków
Telefon: +48 12 252 45 40
Email: kancelaria@sea-aae.pl